We wszechobecnym miksowaniu trendów i stawianiu posiadania własnego stylu nad podążaniem za modą w każdym sezonie, także dobieranie koloru torebki można potraktować z większą swobodą. Jakiś czas temu odeszła już do lamusa zasada, aby torebka miała identyczny kolor jak buty. Teoretycznie możemy sobie pozwolić na pełną swobodę. W praktyce jednak cała nasza stylizacja będzie wyglądać na bardziej przemyślaną, gdy zastosujemy sprytne nawiązania kolorystyczne.

Najbezpieczniejszym i najbliższym klasyce sposobem jest noszenie torebki i butów w tych samych kolorach, ale o różnej fakturze i wykończeniu. Łączyć możemy skórę lakierowaną i naturalną, zamsz, motywy zwierzęce czy, w torbach codziennych i nieformalnych, tkaniny.

Ciekawie prezentować się będzie także wybór torebki z wstawkami w kolorze, jaki występuje na butach czy reszcie stroju. Albo odwrotnie – wybór na przykład czerwone torebki i pasujących do niej sznurowadeł, jeżeli nosimy czarne oksfordy. Zresztą, świetnie się uzupełniać będą w ogóle czerwień i czerń, czerwień i granat, granat i biel czy czerń z bielą, jeśli nie boimy się takich połączeń.

Możemy także wszystkie dodatki dobrać do konkretnej rzeczy, np. sukienki czy bluzki, czy to w jednym kolorze, czy z wzorami, do których powinien nawiązywać zarówno kolor torebki, jak i butów czy biżuterii.

Dobrym wyborem zawsze jest również torebka w kolorze zbliżonym do butów, płaszcza i często wybieranej garderoby, ale o innej jasności czy nasyceniu barw – do wyboru mamy palety brązów, szarości, odcieni niebieskiego, fioletu, czerwieni czy zieleni.

Wybierając torebki damskie uwzględnić należy nie tylko buty, z którymi będziemy ją nosić, ale i okrycia wierzchnie, szale i chusty oraz najogólniej to, jakie kolory zwykle nosimy. Gdy ubieramy się raczej klasycznie i elegancki, doskonałe będą czarne torebki. Beże i brązy najlepiej uzupełnią ubiór w barwach natury, a jasne torebki – beżowe, popielate, białe, czy nawet różowe – pasować będą dziewczynom i kobietom, które najczęściej sięgają po pastelowe, jasne kolory i dziewczęcy styl ubierania.