Nie ma jednej uniwersalnej torebki. Wszystko zależy od naszego stylu życia i ubierania, do których wybierzemy model odpowiedni dla siebie. Jeśli nosisz się raczej elegancko, lubisz klasykę albo obowiązuje cię służbowy dress code, najlepsza będzie torebka z dwoma uchami do noszenia na ramieniu lub w ręce oraz dodatkowym długim paskiem, który może być odczepiany. Najlepiej sprawdzą się czarne torebki, jednak możemy sięgnąć także po czerwień, ciemne kolory i dla przykładu granatowe torebki albo szlachetne, koniakowe i czekoladowe odcienie skór.

Bardzo podobna w konstrukcji, a wyglądająca odrobinę mniej formalnie jest tzw. shopperka. Wbrew nazwie tej torby nie zabieramy wyłącznie na zakupy, a może z powodzeniem posłużyć do pracy, do szkoły, na uczelnie czy na spacer. Znajdziemy wiele wariantów jeśli chodzi o kolory, materiały i wykończenie nadające styl.

Dla osób, które noszą się zazwyczaj raczej nieformalnie, świetnym wyborem uniwersalnej torebki będzie listonoszka. Duża teczka w stylu unisex do koszul i spodni lub stylizacji bardziej sportowych, nieco mniejsza, jeśli zestawiać ją będziesz często ze spódnicami i sukienkami. Tego typu torebki i torby pasują do wszystkiego, są bardzo wygodne w użytkowaniu i zaskakująco pakowne.

Szukając torebki pasującej do wszystkiego powinnaś stawiać albo na kolory klasyczne, albo też takie, które są tak wyraziste, że z założenia nie muszą pasować do niczego – żółte torebki, czerwone, pomarańczowe, itp. Jeśli nosisz zwykle kolory ziemi, zielenie, odcienie miodowe i musztardowe, najlepiej wybrać torebkę brązową albo beżową, a w przypadku czerni, bieli i szarości bądź czystych barw – postaw na czarną.

W przypadku uniwersalnej torebki, która będzie użytkowana praktycznie codziennie, ważna jest jakość. Torebki damskie ze skóry mogą służyć przez wiele lat, starzejąc się przy tym szlachetnie. Jeżeli nie są lakierowane, należy je impregnować odpowiednimi preparatami, by były odporne na wilgoć i mróz. Ekoskóra powinna być gruba i wytrzymała. Jeżeli zdecydujesz się na młodzieżową torebkę z tkaniny, wybierz impregnowane, wodoodporne płótno. Zwracaj uwagę na jakość wykończenia i podszewki. Aby torebka służyła ci jak najdłużej, zadbaj też o jej przechowywanie – nie może być nigdy zgnieciona – i oczyszczaj delikatnie wilgotną szmatką w razie potrzeby.